ВЕСТИ

Информации за најновите случувања

Минатата недела имавме чест и задоволство да бидеме посетени од секретарот на Молдавската аикидо федерација (Аикикаи). Неговото име е Сергеј Грама (Sergiu Gramma) и носител е на 3 Дан. Гостувањето беше сосема неофицијално и спонтано, токму како и што доликува на практикантите на боречки вештини.

Во двата тренинга, освен што му го претставив системот за учење аикидо по кој работиме, го замолив и тој да ни одржи еден час за да се запознаеме со неговиот израз. Многу убаво искуство и едно драгоцено пријатлество повеќе за сите нас. Голем аикидо поздрав до Грама сенсеи!

Дамјан Цингарски

sergiugramma

Погледнете ги сликите во галеријата!

 

Јубилејниот петти семинар на нашиот ментор Микеле Кваранта сенсеи помина соодветно за јубилеен настан. Над 50 учесници, во полна посветеност ги следеа тренинзите на Кваранта сенсеи. Задоволството и кај него беше очигледно што во Македонија има се повеќе аикидоки на кои им се допаѓа методологијата на Икеда сенсеи, која тој неуморно и непроменето ја предава повеќе од 25 години.

Пред почетокот на семинарот се одржа полагање за КЈУ степени на кое положија неколкумина членови од нашиот клуб.

До следното видување со нашиот учител, тренирајте здраво!

sem2010mart

Погледнете ги сликите во галеријата!

 

Полагањето за 6ти и 5ти КЈУ степен во рамките на Македонската аикидо федерација - Аикикаи Македонија се одржа денес (среда 17.03.2010). Положија сите 18 кандидати, од кои 11 беа од нашиот клуб. Им честитаме на сите!

aikido polaganje 6 i 5 kju

Погледнете ги сликите во галеријата!

 

graz sem

Изминатиов викенд бевме гости на семинарот за отворање на аикидо клубот кој од сега па натаму ќе работи во Грац, Австрија. Името му е „Aikido Schule Graz“, а старешина во клубот е Тамо Трантов (Tammo Trantow), ученик на Кваранта сенсеи кој од Базел се пресели во Грац.

2010 MARIO CERNY

Овој мал свечен семинар го водеа двајца од најистакнатите ученици на Кваранта сенсеи. Едниот од Словачка - Марио Черни (Mario Cerny), а вториот од Швајцарија - Винченцо Скиавоне (Vincenzo Schiavone).

2010 VINCENZO

Семинарот, иако со мал број на учесници, беше потполно меѓународен, а по интензитетот не само што не заостана зад многу поголемите семинари од него, туку и ги надмина. Мајсториите што ги покажаа овие два ученика-учитела, им го оправдаа насловот МАЈСТОР повеќекратно!

Погледнете ги сликите за да почуствувате делче од атмосферата. <ОВДЕ>.

 

Quaranta sensei

Во викендот на крајот од март (26, 27 и 28 Март) нашиот клуб ќе го организира петтиот по ред семинар со учителот Микеле Кваранта од Базел, Швајцарија. Семинарот ќе биде отворен за сите заинтересирани. Веќе е најавено учество од соседните земји Србија и Бугарија, а гости ќе има и од други европски држави.

Местото на одржување ќе биде салата на карате клубот РАБОТНИЧКИ (до ТЦ Беверли Хилс). Не ја пропуштајте приликата!

Преземете ја поканата во PDF формат <ОВДЕ>.

 

На покана од инструкторот во џудо клубот „Миоки“ гостувавме на нивниот тренинг во четвртокот (24.12.2009). Тренингот беше одлично запознавање со џудо спортот и со начинот на кој клубот Миоки ги одржува своите тренинзи. Во новата 2010 година и ние ги очекуваме на тренинг кај нас. Голем поздрав до сите џудоки од клубот „Миоки“!

Погледнете ги сликите...

aikido

ОВДЕ преземете ја групната слика во поголема резолуција.

 

Дружењето со клубот „Ренбукан – Октагон“ помина во најпријатна атмосфера. Ќе го памтиме како позитивно искуство и се надеваме дека ќе го повториме во скора иднина.

Погледнете ги сликите...

aikido

ОВДЕ преземете ја групната слика во поголема резолуција.

 

Како и досега, во духот на пријателството и соработката, нашиот клуб организира уште едно дружење, но овој пат не со аикидо клуб, туку со клуб во кој се изучуваат мешани боречки вештини (ММА). Клубот „Ренбукан – Октагон“ со својот учител Томислав Ивановски, ќе гостува во нашиот клуб на тренингот во понеделник (21.12.2009)...

tomy lee 500

Два члена од нашиот клуб, кои од неодамна се зачленија и тренираат во џудо клубот „Миоки“ од Скопје, беа дел од екипата која го освои првото место во Државното екипно првенство во џудо за 2009 год.

џудо клуб Миоки

Александра Лелов и Ана Младеновска придонесоа за победата на екипата од џудо клубот „Миоки“ која триумфираше во Прилеп минатата недела (13.12.2009). Ана беше резервен натпреварувач, но затоа Александра ги победи противничките и во двете свои борби со неверојатна решителност! Нивната спремност секако се должи и на одличните тренинзи во клубот „Миоки“ кај тренерот Игор Паскоски, со кој имаме одлична соработка.

borbi